0
Lifestyle

Jak nauczyć się języka? Sposoby nauki języków obcych

Nauka języka to nie lada wyzwanie. Chciałoby się go umieć na już, na teraz. Szukamy coraz to lepszych metod, aby przyswoić języki obce, a może te sposoby mamy tuż przed nosem? Zobaczcie, co pomoże Wam w nauce 🙂

Jak to się u mnie zaczęło? Moja historia z nauką języków obcych

Z zawodu jestem nauczycielką języka niemieckiego, jednak nauka języków obcych zaczęła się w moim przypadku już od kołyski. Co ciekawe, moim pierwszym językiem był język niemiecki. Urodziłam się w Niemczech i dopiero w wieku 2 lat rodzice uczyli mnie języka polskiego, którym posługiwałam się w domu. Wychowywałam się więc dwujęzycznie i od najmłodszych lat obcowałam z różnymi strukturami gramatycznymi w mowie i słuchu. W 4 klasie podstawówki doszedł język angielski, jednak wszyscy wiemy, jak wygląda nauka języka w szkole. Dopiero, kiedy w 1 klasie liceum poznałam przez internet swoją ówczesną przyjaciółkę z Włoch i regularnie korespondowałam z nią listownie oraz rozmawiałam przez Skype, to rozwinęłam i utrwaliłam język angielski na poziomie B1/B2. Następnie z wiadomych przyczyn doszedł język włoski, jednak był to krótki epizod. Uczyłam się wtedy za pomocą kursu językowego w książce “Non c’e problema!” wydawnictwa Supermemo, która była dla mnie genialna. W międzyczasie zakochałam się również w aplikacji Duolingo i ta miłość trwa już dobre 10 lat 🙂 Od 2016 roku rozpoczęłam również naukę hiszpańskiego. Pierwszy rok z kursem na Politechnice Opolskiej (polecam!), a następnie samodzielnie, dzień w dzień, na aplikacji Duolingo oraz od czasu do czasu z nosem w książkach. W trakcie pandemii odkryłam moc Netflixa i powiem Wam, że to dopiero był mocny kop w stronę mojej edukacji językowej. Dlaczego? Opowiem Wam za chwilę! Ale jak widzicie, doświadczenie w nauce języków mam całkiem spore. Tym bardziej, że ukończyłam 5-letnie studia filologii germańskiej na Uniwersytecie Opolskim i od 1,5 roku nauczam języka niemieckiego na własnej działalności. Doskonale więc wiem, z czym to się je i jak się uczyć, aby język pozostał w głowie.

Seriale

Ostatnio wpadłam na genialny patent do nauki języka. Na Netflixie odpalam serial (w moim przypadku hiszpańskojęzyczny). Słucham z polskim lektorem i włączonymi napisami po hiszpańsku i tym sposobem zarówno osłucham się z językiem (aktorzy mówią w tle po hiszpańsku) jak i opatrzę się z pisownią. Przyjemne z pożytecznym, a jak działa 🙂 Jeśli tak jak ja chcecie się uczyć hiszpańskiego z serialu to mój patent działa najlepiej na serialach “Szkoła dla elity” oraz “Telefonistki”, ponieważ aktorzy mówią głośno i wyraźnie. Próbowałam tej metody również na “Domie z papieru”, jednak tam było zbyt dużo szeptów i ciężko było coś zrozumieć.

Więcej polecajek serialowych znajdziecie w tym wpisie.

Aplikacje

Nigdy wcześniej dostęp do materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych nie był tak prosty. Na rynku istnieje niezliczona ilość aplikacji do nauki języków. Ale która aplikacja zagwarantuje nam upragnione efekty? Tutaj nie ma właściwej odpowiedzi, ponieważ każda osoba musi znaleźć swoją aplikację, która będzie dopasowana do jego celów i umiejętności.

Duolingo

Moim zdecydowanym faworytem i królem w swojej dziedzinie jest Duolingo, z którego korzystam codziennie już od ponad 10 lat. Duolingo to darmowa aplikacja, która skupia się na nauce gramatyki i słownictwa, przy czym można również ćwiczyć słuch i wymowę. Ostatnio do aplikacji dodali również funkcję podcastów.

Dropp

Dropp to aplikacja służąca nauce słówek. Ma ona bardzo ograniczone możliwości i powtarzające się zadania, co po czasie może wiele osób znużyć (mnie też), jednak jeśli chodzi o słówka to spełnia swoje zadanie. Można by więc powiedzieć, że jest to coś na zasadzie fiszek.

Memrise, Babbel, Busuu czy Mondly to aplikacje płatne, dlatego nie wspomniałam o nich wcześniej. Jednak udało mi się przetestować Mondly i bardzo podobał mi się sposób przyswajania słownictwa w tej aplikacji.

Obserwowanie zagranicznych kont na IG

Najlepiej szukać sobie profili, które odpowiadają naszym zainteresowaniem i wstawiają napisy na swoje Story. W taki sposób możemy obyć się zarówno z wymową, jak i z pisownią. Super by było mieć osoby z polecenia, przy których mamy pewność, że nie robią błędów w pisowni, bo to na niemieckojęzycznym Instagramie zdarza się całkiem często 😛

A z tego wpisu dowiesz się o 10 profilach, których Story oglądam codziennie 🙂

Książki dwujęzyczne

Wydawnictwo Poltext ma w swojej ofercie znakomite książki językowe. Są to klasyki literatury światowej w wersji do nauki języka napisane w języku oryginału, z dodatkiem ćwiczeń do tekstu powieści oraz minisłownikiem z trudniejszymi słówkami zamieszczonym na marginesach. Taka metoda pozwala doskonale poszerzyć słownictwo, a dołączone testy pozwolą utrwalić struktury gramatyczne. Możliwe jest również pobranie nagrań powieści, aby utrwalić wymowę i rozumienie ze słuchu. W asortymencie wydawnictwa znajdują się takie pozycje jak “Wielki Gatsby” czy “Alicja w Krainie Czarów”. Książki kupicie w Empiku oraz na poltext.pl. Jeśli bez pójścia do księgarni chcecie zobaczyć jak te książki wyglądają w środku to kliknijcie tutaj.

Korepetycje online

W dobie komputeryzacji nikogo nie dziwią już lekcje online. Lekcje mogą odbywać się na Skype lub Messengerze czy na osobnej platformie e-learningowej. Wszystko zależy od tego, czy jako źródło korepetycji wybierzemy osobę prywatną czy szkołę językową. Czym kierować się podczas wyboru? Bardzo ważne są rekomendacje. Najlepiej wybierać osoby sprawdzone, które zostały nam polecone przez znajomych czy uzyskują pozytywne opinie na Google. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze osoba polecona nam przez córkę koleżanki mamy będzie właściwą osobą dla nas. W nauce bowiem ważny jest też sposób przekazywania informacji. Jeśli dany korepetytor nie potrafi nawiązać nici porozumienia ze swoim uczniem to szanse na efekty są marne. Zdarzają się bowiem nauczyciele “starej daty” i to niekoniecznie pod względem wieku. Sama również nauczam języka niemieckiego na Skype na wszystkich poziomach. W razie zainteresowania można do mnie pisać na priv na Instagramie i wtedy zapisuję na listę rezerwową 🙂

Gry językowe

“Bójka na słówka” to językowa wersja gry Dobble do nauki słownictwa w przyjemny sposób w towarzystwie bliskich. Grab posiada różne wersje językowe i poziomy trudności. Dopasowanie słów z obrazkami potrafi efektywnie wpłynąć na wyniki nie tylko u najmłodszych graczy, ale pomoże również dorosłym usystematyzować słownictwo. Gra jest do kupienia w Empiku.

Gra “Let’s Talk” polega na tym, aby ćwiczyć komunikację i tworzenie dialogów za pomocą dołączonych do gry zwrotów i fraz. Dzięki strategicznej rozgrywce gracze nawet nie zauważą, że właśnie nauczyli się nowego słownictwa 🙂

Kahoot

To platforma, na której znajduje się mnóstwo gier edukacyjnych, nie tylko z zakresu językowego. Kahoot poznałam będąc jeszcze na studiach. Pamiętam jak wielka była nasza zajawka, kiedy podczas zajęć wykładowczyni poprosiła nas o wyciągnięcie telefonów, za pomocą których będziemy między sobą rywalizować. Ta radość! Bo wiecie, na jakich zajęciach można legalnie siedzieć na telefonie? I ten argument przemawia również do uczniów w szkołach, gdzie korzystałam z platformy podczas prowadzenia lekcji. Uczniowie oczywiście przeszczęśliwi, dlatego jeśli czytają mnie nauczyciele to koniecznie sprawdźcie sobie tę aplikację.

Podcasty

Jak wykorzystać podcast do nauki języków obcych? Dowiecie się z tego artykułu, gdzie prezentowane są praktyczne wskazówki. Podcasty do nauki angielskiego możecie znaleźć na tej stronie. Sama z nich nie korzystam, ale podcasty mogą pomóc w osłuchaniu się z językiem w codziennych sytuacjach, dlatego warto szukać odpowiednich dla naszego poziomu nagrań 🙂 Można robić notatki próbując wyłapywać pojedyncze słówka czy powtarzać urywek po urywku.

Fiszki

Quizlet to super aplikacja do fiszek, które możemy na niej tworzyć sami czy korzystać z już gotowych fiszek innych użytkowników.

Bajki

Jako dziecko nieświadomie podtrzymywałam codzienny kontakt z językiem niemieckim oglądając bajki. Do dzisiaj oglądam głównie niemiecką telewizję i dzięki temu moja znajomość niemieckiego wciąż trzyma się na poziomie C2. Wracając do bajek… To wcale nie musi być sposób nauki tylko dla dzieci. Dorośli również mogą korzystać z bajek i świetnie się przy tym bawić. Bajki są pisane/ mówione prostym językiem, dlatego zawarte w nich struktury gramatyczne będą zrozumiałe także dla początkujących.

Profile językowe na social media

@agatauczy – Agata prowadzi kursy z hiszpańskiego na YT, polecam zajrzeć po bezpłatne filmiki, a na IG uczyć się wraz z nią ciekawych zwrotów z życia codziennego. Miałam też okazję zapoznać się z jej płatnym kursem hiszpańskiego, którego można kupić w jej sklepie internetowym i to jest taki sztos! Przepięknie opracowane materiały, odpowiednio dobrane ćwiczenia i gry językowe. Dziewczyna robi super robotę! 🙂

@ewa.english – jak dla mnie najbardziej kolorowy i pomocny profil do nauki angielskiego, gdzie można się nauczyć mnóstwo słownictwa, frazesów i różnic językowych. Niesamowity!

@easygermanvideos – ta strona pokazuje za pomocą wywiadów codzienny niemiecki w mowie. Jest to raczej niemiecki dla bardziej zaawansowanych na poziomie B1-B2, potrzebna jest także znajomość angielskiego, aby zrozumieć tłumaczenie.

@jezykprzyszlosci – interesowała Was już kiedyś wymowa chińskiego? Magda nauczy Was zarówno mowy jak i pisma chińskiego 🙂

@pani.anglistka – pisze o frazesach i częstych błędach, które popełniamy w j. angielskim.

Macie jeszcze jakieś inne fajne konta językowe do polecenia? Jeśli tak to zostawcie je w komentarzu 🙂

Podręczniki

Istnieje niezliczona ilość książek do nauki języków obcych. Ja zebrałam dla Was te najlepsze w tym wpisie. Podzieliłam w nim książki na kategorie od gramatyki przez słownictwo po rozmówki. Te podręczniki występują w różnych wersjach językowych i na różnych poziomach od A1 do C1. Bardzo polecam Wam wydawnictwa Pons, Edgard i Preston Publishing.

Rozmowa z obcokrajowcami

To dosyć niekonwencjonalna metoda, ale sama wiem, jak bardzo może pomóc w rozwoju języka. Ja koleżankę poznałam na forum dla artystów (kiedyś malowałam) i właśnie takie fora związane z zainteresowaniami to najlepsze miejsca do tworzenia znajomości. Oczywiście tutaj uczulam, aby bardzo uważać i nie zdradzać obcym osobom zbyt prywatnych informacji na swój temat, bo nigdy nie wiadomo, z kim po drugiej stronie internetu mamy do czynienia.

Hello Talk

Innym bardzo fajnym sposobem do ćwiczenia rozmów jest aplikacja HelloTalk. W tej aplikacji osoby zainteresowane wymianą językową mogą sobie nawzajem poprawiać błędy, ale i ćwiczyć zwyczajne dialogi.

Szkoła językowa

Szkoła językowa to też może być fajne i wartościowe rozwiązanie! Od jakiegoś czasu współpracuję ze szkołą językową @skyeng_poland i miałam u nich kilka lekcji, które bardzo mi się spodobały ze względu na różnorodność ćwiczeń. Można się u nich uczyć angielskiego o każdej porze i w każdym dniu tygodnia, a to szczególnie fajne rozwiązanie dla osób pracujących, które często nie mają jak wcisnąć lekcji językowych między pracę, a obowiązki domowe. Za jakiś czas będę miała dla Was kod rabatowy na lekcje, tak więc bądźcie czujni 🙂

Podróże/ Erasmus

Nic tak nie kształci jak obcowanie z tubylcami, ich kulturą i językiem. To właśnie podróże pozwalają nam mieć wgląd w codzienność mieszkańców, którzy posługują się językiem nie na potrzeby zaliczenia egzaminu, a do życia. Jeśli jeszcze studiujemy to idealną i tańszą opcją jest Erasmus, dzięki któremu możemy popytać czy poprosić o pomoc prowadzących czy znajomych z roku, którzy znają miejscowe zwyczaje i najlepsze miejsca do przebywania. No i kiedy jak nie teraz?

A Wy z jakich sposobów nauki języka korzystacie? Może ten wpis Was zainspirował do wypróbowania czegoś nowego? A może znacie jeszcze inne sposoby i chcielibyście się nimi podzielić? Czekam na Wasze reakcje w komentarzu! 🙂

Zobacz również

Kup teraz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wera
Wera
1 rok temu

Dzięki za ten wpis i tyle polecajek 🤩 Zbieram się do nauki od pewnego czasu, a teraz poczułam się bardziej zmotywowana 🥰

2
0
Skomentujx
()
x